Температурите ще достигнат до 37 градуса, от НИМХ призовават за повишено внимание.
Жълт код за опасно горещо време е обявен за неделя в 14 области на страната, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
Предупреждението обхваща областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Велико Търново, Русе, Силистра, Кюстендил, Благоевград, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Хасково и Ямбол. В тези райони се очакват максимални температури между 35 и 37 градуса.
От НИМХ предупреждават, че горещото време може да създаде риск за здравето, особено за възрастните хора, децата, хронично болните и чувствителните към високи температури.
Според прогнозата денят ще бъде слънчев. Следобед над планинските райони ще се развие незначителна купеста облачност. Ще духа слаб, а в източните райони – до умерен вятър от изток-североизток.
Максималните температури в страната ще бъдат между 32 и 37 градуса, като в София се очакват около 32 градуса.
Специалистите препоръчват да се избягва продължителният престой на открито в най-горещите часове на деня, да се приема достатъчно количество течности и да се обръща специално внимание на възрастните хора и малките деца.



