Общинският съвет в Пазарджик единодушно одобри поемането на дългосрочен дълг за изпълнение на проект за модернизация на уличното осветление в селата Величково и Звъничево. Предвижда се старите натриеви лампи да бъдат заменени с енергийно ефективно ЛЕД осветление, като ще бъде внедрена и интелигентна система за управление и мониторинг.
Инвестицията възлиза на малко над 220 хил. евро и се очаква да доведе до около 60% намаление на разходите за електроенергия. Освен по-ниското потребление, новата система ще намали и средствата, необходими за поддръжка на уличното осветление.
Кметът Петър Куленски обясни, че проектът е продължение на вече реализираната програма за подмяна на осветлението в 12 населени места по Плана за възстановяване и устойчивост. По думите му още при подготовката на проекта е било предвидено Величково и Звъничево да бъдат включени на по-късен етап чрез ЕСКО финансиране. Той подчерта, че изплащането на инвестицията ще се осъществява чрез реализираните енергийни спестявания, без това да натоварва общинския бюджет, а жителите ще се възползват от по-качествено, по-сигурно и по-икономично улично осветление.



